patates

en beğenilenler : tümünü sırala
/ 1
6 entry daha
 1. sık tüketilen bir bitkidir ,kızartması falan olur hiç sağlıklı değil haşlaması daha faydalı oda güzel değil napalım her güzelin bir bozarı vardır.

  Not: bu faydalı başlığı açmak da bana nasip oldu, gelecek kuşaklara ışık tutacak olmanın verdiği mutluluğu doruklarda yaşıyorum .(bkz: ver mehteri )
  1. dünya genelinde oldukça sık tüketilen bitkinin yumrularıdır. bu yumrular hariç bitkinin kendisi zehirlidir. bu sebeple yesillenmeye başlayan patatesler yenmemelidir zira onlarda zehirli olabilir.
   ülkemizde en fazla niğde'de yetişir. zaten niğde'nin de patatesi meşhur.

   bilinenin aksine aslında oldukça besleyicidir. onu sağlıksız yapan bizlerin pişirme teknikleri. dileyen internetten patatesin yararlarını ve besin içeriklerini araştırabilir.
   1. hemen hemen her yemekte kullanabileceğim besindir kendisi. ucuzudur, besleyicidir, tok tutar her türlü çeşitte yemek yapılabilir her sosla uyum içinde dans eder. meze olarak çok hoş durur.
     1. yoğun nişasta içeriği dolayısıyla zekaya zarar verdiğini savunanlar vardır bu güzide yumrunun. hatta osmanlı'nın çöküşünü patatese bağlayan bir makale okumuştum internette.*
      / 1